Obezite nedir?

Obezite, vücuttaki yağ birikiminin sağlığı olumsuz etkileyecek seviyelere yükselmesidir1,2. Obezite sonucunda kalp-damar hastalıkları, tansiyon, diyabet, solunum sistemi hastalıkları, bazı kanser türleri gibi çeşitli sağlık sorunlarının oluşmasına sebep olur ve dünyada sigaradan sonra en çok ölüme sebep olan önlenebilir hastalıktır3. Ülkemizde toplumun %17’sinde obezite görülürken bu oran kadınlarda %20.9, erkeklerde ise %13.7’dir3.

Obezitenin belirlenmesinde vücut kütle indeksi (VKİ) kullanılır. Vücut kütle indeksini hesaplamak için kilonuzu boyunuzun karesine bölmeniz yeterlidir. Örneğin, kilosu 82 kg ve boyu 1.83 m olan birisinin vücut kütle indeksi:

82 kg / (1.83 m)2 = 24.48 kg/m2’dir.

Aşağıdaki tabloda Dünya Sağlık Örgütü’nün 20 yaş üstü yetişkinler için sınıflama gösterilmiştir4:

VKİ Sınıflandırma
18.5’in altı Düşük kilolu
18.5 - 24.9 Normal kilolu
25.0 - 29.9 Fazla kilolu (pre-obez)
30.0 - 34.9 1. sınıf obez
35.0 - 39.9 2. sınıf obez
40 üstü 3. sınıf obez (morbid obez)

Bu sınıflandırmaya göre VKİ’ni 24.48 kg/m2
olarak hesapladığımız kişi normal kilolu.

Optifast öğün yerine geçen kalorisi kısıtlanmış takviye edici gidadır

Kilonuz ne durumda?

Vücut kitle indeksinizi hesaplayarak ögrenin!

VKİ’niz 18,5’ten küçük olduğu için doktorunuza veya diyetisyeninize danışınız.

 

-

VKi>30

VKİ 30’dan büyük ise yoğun seviye programı takip etmeniz önerilir.

Yoğun seviye program detayı için tıkla!

25< VKi <30

VKİ 25 ile 30 arasında ise orta seviye programı takip etmeniz önerilir.

Orta seviye program detayı için tıkla!

VKi < 25

VKİ 25’ten küçük ise hafif seviye programı takip etmeniz önerilir.

Hafif seviye program detayı için tıkla!

Obezite nedenleri

Obezitenin temel nedeni, besinlerle alınan kalorilerin ve harcanan kalorilerden fazla olmasıdır2. Özellikle modern hayatın beraberinde getirdiği aşırı ve dengesiz beslenme ve yetersiz fiziksel aktivite günümüzde obezitenin en önemli sebepleridir1. Obeziteye sebep olan risk faktörlerinden bazıları aşağıdaki gibidir5:

 • Sağlıksız beslenme alışkanlıkları5
 • Yetersiz fiziksel aktivite5
 • Yetersiz uyku ve bozuk uyku düzeni5
 • Yüksek stres5
 • Yaş5
 • Cinsiyet5
 • Eğitim düzeyi5
 • Sosyo – kültürel etmenler5
 • Gelir durumu5
 • Hormonal ve metabolik etmenler1
 • Genetik etmenler5
 • Psikolojik problemler1
 • Sık aralıklarla çok düşük enerjili diyetler uygulama1
 • Sigara- alkol kullanma durumu1
 • Kullanılan bazı ilaçlar (antideprasanlar vb.)1
 • Doğum sayısı ve doğumlar arası süre1

Obezite belirtileri nelerdir?

Obezitenin tanısı için VKİ kullanılır ve VKİ’nin 30 ve üzerinde olması durumunda kişi obez olarak sınıflandırılır. Obez kişilerde kalp-damar hastalıkları, uyku apnesi, diyabet ve tansiyon gibi ikincil rahatsızlıklar da görülebilir3. Eğer kilonuzun fazla olduğunu düşünüyorsanız VKİ’nizi hesaplayarak fikir sahibi olabilirsiniz. VKİ’nizin yüksek olduğunu ve özellikle buna bağlı ikincil bir rahatsızlığınızın olduğunu düşünüyorsanız hekiminize danışıp tanı koydurmalı ve hekiminizin uygun gördüğü tedaviyi uygulamaya başlamalısınız.

Obezite cerrahisine uygun olup olmadığınızı ve bu tedavinin olası riskleri öğrenmek için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

1. T.C. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Dairesi Başkanlığı. Obezite. (2017). Available at: https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/obezite. (Accessed: 20th August 2019) 2. World Health Organization. Obesity and overweight. (2018). Available at: https://www.who.int/en/news-room/fact-sheets/detail/obesity-and-overweight. (Accessed: 20th August 2019) 3. Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı. Obezite. (2015). Available at: https://www.saglik.gov.tr/TR,11692/obezite.html. (Accessed: 1st September 2019) 4. World Health Organization Regional Office for Europe. Body mass index - BMI. Available at: http://www.euro.who.int/en/health-topics/disease-prevention/nutrition/a-healthy-lifestyle/body-mass-index-bmi. (Accessed: 20th August 2019) 5. National Hert, Lung, and B. I. Overweight and Obesity | National Heart, Lung, and Blood Institute (NHLBI). Available at: https://www.nhlbi.nih.gov/health-topics/overweight-and-obesity. (Accessed: 1st September 2019) 6. Intragastric balloon - Mayo Clinic. Available at: https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/intragastric-balloon/about/pac-20394435. (Accessed: 5th September 2019)